In-Class Tutorial Support

Academic Support Center, McCutchan Hall

In-Class Tutorial Support

In-Class Tutorial Support places learning assistants directly in the classroom to compliment the instructor and provide students an additional level of support. However, please understand that tutors, including S.I. leaders, are student workers, not teaching assistants, and cannot be responsible for classroom management and instruction, as that lies with the instructional staff. Nor can they provide collegiate coverage for instructor absence.

In-Class Tutorial Support or Writing Cyber-Tutoring Support

COURSE/INSTRUCTOR

CLASS DAY & TIMELEARNING ASSISTANTS
Accounting 244 (Amann) MW 9:30-10:45 Lisa Lang
Accounting 244 (Amann) MW 12:30-1:45 Lisa Lang
Accounting 244 (Amann) MW 2-3:15 Lisa Lang
Accounting 244 (Meyers) TR 8-9:15 Chris Hatcher
Accounting 244 (Meyers) TR 3:30-4:45 Chris Hatcher
Accounting 244 (Daly) MW 9:30-10:45 Mathew Sheahan
Accounting 244 (Daly) MW 11-12:15 Mathew Sheahan
Accounting 244 (Doering) TR 3:30-4:45 Colton Larsen
Accounting 244 (Xiang) MW 11-12:15 Nick Abild
Accounting 244 (Xiang) MW 9:30-10:45 Nick Abild
Accounting 244 (Yu) MW 12:30-1:45 Jennyfer Sedall
Accounting 244 (Yu) MW 3:30-4:45 Jennyfer Sedall
Accounting 249 (Gerard) TR 12:30-1:45 Paul Robarge
Accounting 249 (Gerard) TR 2-3:15 Paul Robarge
Accounting 249 (Macdonald) MW 12:30-1:45 Amanda McCormick
Accounting 261 (Jastrzebski) MW 8-9:15;3:30-4:45 Stephanie Nigon
Accounting 343 (Hafemeister) TR 3:30-4:45 Kelsey Beld
Accounting 451 (Cummings) TR 9:30-10:45 Jenna McMillan
Accounting 451 (Cummings) TR 11-12:15 Jenna McMillan
Accounting 461 (Hafemeister) TR 9:30-10:45 Andrew Jakubicz
Biology 120 (Waetcher-Brulla) MWF 11-11:50 Brooke Wickman
Biology 120 (Clokey) TR TR 2-3:15 Margaret Angeli
Biology 120 (Clokey) MWF 8-8:50 Nicole Burke
Biology 120 (Curran) MW 2-3:15 Erin Platz and Nicole Burke
Biology 120 (Woods) MWF 10-10:50 Molly Minick
Biology 120 (Woller) TR 5-6:15 Cailey Malnarick
Biology 141 (Kriska) TR 3:30-4:45 Brooke Wickman
Biology 141 (Waechter-Brulla) MWF 9-9:50 Brooke Wickman
Biology 141 (Kuzoff) MWF 2-2:50 Molly Minick
Biology 214 (Clokey) TR 3:30-4:45 Margaret Angeli
Biology 251 (Brown) TR 2-3:15 Nicole Burke
Biology 251 (Crossgrove) MWF 10-10:50 Hira Khan
Chemistry 100 (Menke) TR 2-3:15  Matthew Schield
Chemistry 102 (Naber) MTWR 12:00-12:50 Laura Eidem
Chemistry 102 (Girard) MTWR 11-11:50 Emily Sodemann
Chemistry 104 (Traore) MTWR 12:00-12:50 Emily Sodemann
Chemistry 251 (Kumpaty) TR 11-12:15 Alexis Baker
DevEd 50 (Schmidt) MW 12:30-1:45 / T 7-8 Sarah Isberner and Melissa Kennedy
DevEd 50 (Schmidt) TR 11-12:15 / W 7-8 Jozef Pisula and Nicole Lutter
DevEd 50 (Schmidt) TR 12:30-1:45 / W 7-8 Sarah Isberner and Kenneth Penzkover
DevEd 50 (Schmidt) TR 2-3:15 / W 7-8 Jozef Pisula and Kenneth Penzkover
DevEd 50 (Schmidt) MW 2-3:15 / T 7-8 Erica Haglund and Jozef Pisula
Economics 201 (Das) TR 12:30-1:45 Anthony Galston
Economics 202 (Ersal) MW 2:00-3:15 Jose Zenteno
Economics 202 (Guo) MW 8-9:15 Jose Zenteno
Economics 202 (Guo) MW 11-12:15 Jose Zenteno
Economics 245 (Bashaw) TR 8-9:15 Qining Fan
Economics 245 (Bashaw) TR 12:30-1:45 Qining Fan
Economics 245 (Schweigert) TR 9:30-10:45 Anthony Galston
Economics 245 (Schweigert) TR 2-3:15 Anthony Galston
Economics 245 (Lovett) TR 11-12:15 Anthony Galston
English 61 (Huss-Lederman) MTWF 1:15-2:30 Hannah Pettepiece,Maria Hirsch, Emilia Cedron, and Sarah Isberner.
English 65 (Kokan) MTWR 11-12:15 Carolyn Barth,Maria Hirsch, Emilia Cedron, and Jordan Meyers
English 69 (Kokan) TR 9:30-10:45 Carolyn Barth
English 71 (Huss-Lederman) MTWF 1:15-2:30 Hannah Pettepiece,Maria Hirsch, Emilia Cedron, and Sarah Isberner
English 73 (Kokan) MTWR 11-12:15 Carolyn Barth,Maria Hirsch, Emilia Cedron, and Jordan Meyers
English 75 (Boldt) MW 9:30-10:45 Emilia Cedron
English 90 (Huss-Lederman) MWF 10-10:50 Erica Haglund and Jessica Aryes
English 90 (Prodoehl) MWF 10-10:50 Kenneth Penzkover and Matthew Sobczak
English 90 (Prodoehl) MWF 11-11:50 Kenneth Penzkover
English 90 (Witonsky) MWF 12-12:50 Melissa Kennedy and Sarah Isberner
English 101 (Mcguigan) MWF 8-8:50 Sarah Isberner
English 161 (Ivanova) MTWR 9:30-10:45 Carolyn Barth,Maria Hirsch, and Emilia Cedron
English 162 (Huss-Lederman) MTWR 8-9:15 Sarah Isberner, Emilia Cedron, and Jordan Meyers
English 163 (Kokan) MTWR 12:30-1:45 Emilia Cedron
Fnbslw 344 (Yu) MW 12:30-1:45 Heather Sauer
GenEd 120 (Brown) TR 8-9:15 Jozef Pisula
GenEd 120 (Brown) TR 9:30-10:45 Jozef Pisula
GenEd 120 (Tronnes) MW 9:30-10:45;11-12:15 Kayla Helgeson
GenEd 120 (Levy) TR 11-12:15 Kayla Helgeson
GenEd 120 (Levy) TR 12:30-1:45 Nicole Lutter
GenEd 120 (Feng) MW 12:30-1:45 Bailey Kupfer
GenEd 120 (Feng) MW 2-3:15 Hannah Pettepiece
GenEd 120 (Paddock) MWF 11-11:50 Richard Grunewald
GenEd 120 (Paddock) MWF 1-1:50 Richard Grunewald
GenEd 120 (Kreitlow) TR 2-3:15 Kayla Helgeson
GenEd 120 (Kreitlow) TR 3:30-4:45 Kayla Helgeson
GenEd 140 (Ghavamshahidi) MW 11-12:15 Kayla Helgeson
GenEd 140 (Gottlick) TR 8-9:15 Stefanie Winter
GenEd 140 (Gottlick) TR 9:30-10:45 Stefanie Winter
GenEd 140 (Gottlick) TR 11-12:15 Stefanie Winter
Math 40 (Grady) TR 11-12:15 Emily Knoerr
Math 41 (Rahr) MTWR 11-11:50 Rachel Lewandowski and Corissa Kressin
Math 41 (Rahr) MTWR 12-12:50 Rachel Lewandowski, Promise Triplett and Corissa Kressin
Math 41 (Grady) MTWR 1-1:50 Haley Fischer
Math 41 (Rahr) MTWR 2-2:50 Rachel Lewandowski, Promise Triplett, and Corissa Kressin
Math 41 (Rahr) MTWR 10-10:50 Rachel Lewandowski, Promise Triplett and Corissa Kressin
Math 41 (Toboyek) MTWR 10-10:50 Robert Dugar and Jenna Hoeffert
Math 41 (Staat) MTWR 8-8:50 Paul Stephenson
Math 41 (Reilly) MTWR 2-2:50 Robert Dugar, Corissa Cressin, and Jenna Hoeffert
Math 41 (Reilly) MTWR 3-3:50 Corissa Kressin and Jenna Hoeffert
Math 41 (Reilly) MTWR 12-12:50 Robert Dugar and Jenna Hoeffert
Math 41 (Reilly) MTWR 11-11:50 Robert Dugar, Corissa Cressin, and Jenna Hoeffert
Math 41 (Grady) MTWR 4-4:50 Haley Fischer
Math 41 (Grady) MTWR 3-3:50 Haley Fischer
Math 141 (Samaranayake) MTWR 9-9:50 Paul Stephenson
Math 141 (Rahr) MTWR 8-8:50 Rachel Murphy
Math 141 (Pandiyan) MTWR 1-1:50 Dayna Mackie
Math 141 (Pandiyan) MTWR 11-11:50 Paul Stephenson
Math 141 (Sedegho) MTWR 11-11:50 Jaclyn Krizka
Math 141 (Sedegho) MTWR 2-2:50 Amanda McCormick and Samantha McCumber
Math 141 (Sedegho) MTWR 3-3:50 Amanda McCormick and Samantha McCumber
Math 141 (Segegho) MTWR 1-1:50 Haley Hentrich
Math 141 (Bruns) MTWR 10-10:50 Rachel Saueressig
Math 141 (Bruns) MTWR 11-11:50 Rachel Saueressig
Math 141 (Drucker) MTWR 3-3:50 Paul Stephenson
Math 141 (Alder) MW 5-6:40 Haley Hentrich 
Math 141 (Alder) MTWR 2-2:50 Haley Hentrich
Math 143 (McFarland) TR 12:30-1:45 Caryn Names
Math 143 (Ahmadi) TR 8-9:15 Caryn Names
Math 143 (Ahmadi) R 5-7:30 Caryn Names
Math 143 (Szabo) MW 11-12:15 Caryn Names
Math 148 (Alder) R 5-7 Ashley Sheafor
Math 148 (Chalhalkar) TR 2-3:15 Leah Suchomel
Math 152 (Pandiyan) MW 2-2:50 Chris Hautala
Math 152 (Pandiyan) TR 2-3:15 Chris Hautala
Math 152 (Lampe) MTWRF 9-9:50; 10-10:50 Sierra Evans
Math 243 (Siemann) MW 12:30-1:45 Ban Ahmed
Math 243 (Evangelista) TR 3:30-4:45 Ban Ahmed
Math 250 (McFarland) TR 2:15-3:30 Josh Day
Math 253 (Samaranayake) MTWR 10-10:50 Edwin Wincek
Math 253 (Lampe) MTWRF 11-11:50 Edwin Wincek
Math 253 (Letellier) MTWRF 9-9:50 Edwin Wincek
Math 254 (Letellier) MTWRF 12-12:50 Joshua Day
Math 254 (Chen) MW 2-2:50 Paul Stephenson
Math 255 (Stephenson) MW 12:30-1:45 Paul Stephenson
Math 280 (Letellier) MWF 1-1:50 Joshua Day
Math 280 (Drucker) TR 8-9:15 Taylor Peltier
PreProf 271 (Skelly) MWF 9-9:50 Tyler Filipiak
Psychology 215 (Stalder) MW 12:30-1:45 Laura Lammers
Psychology 215 (Stalder) MW 2-3:15 Laura Lammers
Psychology 215 (Yankelevitz) TR 11-12:15 Ashley Hallet
Psychology 215 (Yankelevitz) TR 12:30-1:45 Ashley Hallet
Psychology 215 (Andrzejewski) MW 3:45-5 Callie Horton
Spanish 141 (Melero) MTWR 10-10:50 Jordan Myers
Spanish 141 (Huempfner) MTWR 1-1:50 Cesar Tamayo
Spanish 141 (Huempfner) MTWR 2-2:50 Cesar Tamayo
Spanish 142 (DeGregorio) MTWR 10-10:50 Kayla Trimborn
Spanish 142 (Degregorio) MTWR 11-11:50 Kayla Trimborn
Spanish 252 (White) MTWR 9-9:50 Kayla Trimborn
Spanish 321 (White) TR 11-12:15 Carol Alvarez
Spanish 321 (White) TR 2-3:15 Tanner LeTourneau
Social Work 402 (Rowe) MW 11-12:15 Ashley Hoeft
Social Work 402 (Rowe) MW 2-3:15 Rachel Sanderson
Social Work 402 (Thaker) TR 11-12:15 Ashley Hoeft and Rachel Sanderson
Social Work 402 (Thaker) T 6:30-9 Ashley Hoeft and Rachael Sanderson

Location

Multicultural Affairs & Student Success
UW-Whitewater
226 McCutchan Hall
Whitewater, WI 53190-1790

Contact Us

Phone: (262) 472-4985
Fax: (262) 472-2794



54.81.187.157
http://www.uww.edu/