Creative Writing Festival 2009 Results

Creative Writing Festival 2009 Results

Categories:

Childrens Literature

Honorable Mention
Kalila Holt
Young Chicago Authors
"Olly Olly Oxen Free"

Rebecca Rasmussen
East Leyden High School
"Dance of Friendship"

Multi-Media

Honorable Mention
Cassie Brandt
New RIchmond High School
poem and poster, "To Know or Not to Know"

Katie O'Shea
New Richmond High School
collage and collections of poems

Third Place
Sam Skatrud
New Richmond High School
three-part commercial medley

Michael Martino
Wilmot Union High School
DVD trailer, The R.A.V.E.

Second Place
Stephanie Georgeson
North Crawford High School
poem and poster/collage, "I am From"

First Place
Anna Zietlow
New Richmond High School
documentary, "Teen Pregnancy"

Uriah Fracassi
Palatine High School
graphic short story, "The Day I Was Chased by Leather-Face"

Tales of Terror and Mystery

Honorable Mention
Kirsten Froehlich
Baraboo High School "Road Kill"

Melody Grzyb
Wilmot Union High School
"The True Nature of Reality"

Second Place
Amanda Hendricks
Palatine High School
"Broken Reflection"

First Place
Cari Graber
New Richmond High School
"Life is But a Dream"

Drama

Honorable Mention
Michael Stolte
St. Francis High School
"The Lucky Rocks"

Caroline Waszok
St. Francis High School
"Power Hungry"

Third Place
Leo Simmons
St. Francis High School
"Not Knowing Ecuadorian History"

Second Place
John Weber
St. Francis High School
"What Happens in Detention"

First Place
Elizabeth Major
St. Francis High School
"A Thing About the Past"

Song Lyrics

Honorable Mention
Cassidy Rill
New London High School
"Color My Life"

Third Place
Emily Osterbauer
New Richmond High School
"Burns"

Second Place
Sammi Kizer
New Richmond High School
"Strong Heart Girl"

First Place
Jackson Scott
New Richmond High School
"Abbie Hoffman Blues"

Science Fiction/Fantasy

Honorable Mention
Nathan Fosbinder
La Follette High School
"The Doors"

Third Place
Alexandra Nelson
West Bend East High School
"Feathers and Glasses"

Michael Jurewicz
Franklin High School
"The Last Man on Earth"

Second Place
Isabel Jacobson
Madison East High School
"Fairfield Park"

First Place
Cayleigh Hickey
La Follette High School
"Fey Death"

Poetry

Honorable Mention
Isabella Labbe
Palatine High School
"1998"

Hannah Meddaugh
Madison East High School
"This Choice"

Brinac Gaudet
West Bend West High School
"Forgotten"

Maggie Lundstrom
Adlai E. Stevenson High School
"Pieces"

Third Place
Kelly Reuter
Young Chicago Authors
"When color lands on the moon"

Second Place
Tiffany McFarland
Northland Pines High School
"11:11"

First Place
Nicole Johnson
Madison East High School
"Rewrite of The Love Song of J. Alfred Prufrock by T.S. Eliot"

Short Fiction

Honorable Mention
Ludwika Solis
East Leyden High School
"Alexander the Great"

Jeffrey Smith
Adlai E. Stevenson High School
"His Majesties Last Triumphant Moment of Clarity"

Collin Lieffort
New Richmond High School
"Driver Education"

Meghan Chua
Deerfield High School
"The Man of Two Centuries"

Third Place
Samantha Thomas
McHenry West High School
"My Mama's Room"

Luke Stroth
Adlai E. Stevenson High School
"Masks"

Second Place
Spencer Semenson
Baraboo High School
"Untitled"

First Place
Laura Berman
Adlai E. Stevenson High School
"Come Lay Bones"

Essay

Third Place
Harry Crane
Palatine High School
"Love n' Latkes"

Elizabeth Mohr
Palatine High School
"The Maginot Line"

Second Place
Sara Shoemake
Palatine High School
"Sugar Magnolia"

Alex Mantzoros
Adlai E. Stevenson High School
"Anatomy of a Grapefruit"

First Place
Ellen Gordon
Palatine High School
"Pardon My Kvetching"

54.205.105.23
http://www.uww.edu/