Creative Writing Festival 2012 Results

Creative Writing Festival 2012 Results

Categories:

Childrens Literature

Third Place (2-Way Tie)
Hamad Javed
College Prep School of America
“Patrick Loses His Mind”

Samantha Fedorowicz
La Follette High School
“An ‘Accidental’ Adventure”

Second Place (2-Way Tie)
Iris Gavriluti
Palatine High School
“Life Lesson”

Rachel Greaner
New Richmond High School
“The Big, Big, Big, Big, Shark Finds a Friend”

First Place (2-Way-Tie)
Laura Gleason
Palatine High School
“Milo James Saves the World”

Helen Rottier
La Follette High School
“So Jackson Ran”

Drama and Screenplay

Honorable Mentions (4-Way Tie)
Suzanne Dobrowski
Palatine High School
“The Firebird”

Patrick Short
St. Francis High School
“What Happened”

Sheyenne Morales
IDEAS Academy
“Small Problems Get Bigger”

Julia Gareis
Milwaukee High School of the Arts
“Mental Problems”

Third Place
None

Second Place
Rose Spice-Kopischke
Wauwatosa East High School
“UFO”

First Place
Annetta Martin
The Paperback Writers
“Maps”

Essay

Honorable Mention
Javier Rhodes
East Leyden High School
“Rooftop Renegades”

Third Place (2-Way Tie)
Kirsten Kaat
Random Lake High School
“The Dreams of a Little Girl”

Amberlyn Marie Kern
Random Lake High School
“The Illusions Within Reach of Hollywood”

Second Place (2-Way Tie)
Greta Herrin
Madison East High School
“A Promise for America”

Rebekah Rennick
Badger High School
“A River Runs Through Us”

First Place
Gabriela Jimenez
West Leyden High School
“We Shouldn’t; A Memoir”

Humor/Comedy Writing

First Place (only award winner)
Anna Ewing
Clinton High School
"The Absence of Coffee"

Multi-Media

Honorable Mentions (3-Way Tie)
Raelyn Winton
New Richmond High School
painting and poems
“Lies,” “Blue Boy” and “Sticks and Stones”

Cooper Allen
Platteville High School
slam poetry performance
“The Invisible Town”

Heide Germain and Britney Ellspermann
New Richmond High School
music video
“Scotland”

Third Place
Christopher Valentine
Badger High School
short film
“Preparing for the Final Battle”

Second Place (2-Way Tie)
Adam Bridier
Palatine High School
documentary
“Artist”

Sophia Orner-Thompson
Madison East High School
short film
“The Noise”

First Place (2-Way Tie)
Danni Juhl
New Richmond High School
documentary
“Lucy”

Tristan Hirsch and E.J. Kruser
Platteville High School
short film
“Le Fromage”

Poetry

Honorable Mentions (2-Way Tie)
E. J. Schoenborn
Elkhart Lake-Glenbeulah High School
“I Miss You”, “A Perfect World”, “Lost Lullaby”

Raci Lynch
Wauwatosa East High School
“The Extinction of Angry Birds”, “My Prison is a Playground”

Third Place (2-Way Tie)
Shelyse Santiago-Opio
Young Chicago Authors
“Bipolar Love”, “The Difference Between a Seat and a Throne at the Division Blue Line Stop”

Michaela Murry
Milwaukee High School of the Arts
“Zero”

Second Place (2-Way Tie)
Emma Rankin-Utevsky
Madison East High School
“Seed”, “Rib Cage”, “Eyes”

Molly Bertolanini
Madison East High School
“Purge”

First Place
Rose Richard
Homewood-Flossmoor High School
“Tantaluis”, “Misspelled”, “Mixing Memory and Desire”

Prose Poetry/Flash Fiction

Second Place
Zoe Tennenbaum
Adlai Stevenson High School
“Muffins and Marshmallows”

First Place
Jessica Hedrick
Palatine High School
“Plumpatterned Pain”

Science Fiction/Fantasy

Honorable Mentions (3-Way Tie)
James Kuckkan
Watertown High School
“Aftermath”

Samira Lee
Stoughton High School
“Blood”

Cayleigh Hickey
La Follette High School
“In the Dark”

Third Place
Olivia Lucchesi
Milwaukee School of the Arts – The Paperback Writers
“Monkey”

Second Place (2-Way Tie)
William Fendt
Milwaukee High School of the Arts
“Hazel’s Beginning”

Sara Lewis
Grayslake Central High School
“Apocalypse and Angels”

First Place
Abby Kirby
McHenry High School – West Campus
“Electric”

Short Fiction

Honorable Mention (3-Way Tie)
Queen Lee
Milwaukee High School of the Arts
“The Carnival”

Jesse Hall
Adlai E. Stevenson High School
“Empty Bar Seat”

Marissa Stadler
La Follette High School
“Death”

Third Place (2-Way Tie)
Imani Lewis-Norelle
Madison East High School
“The Last Show”

Jonah Rosen
Evanston Township High School
“Beyond the House”

Second Place (2-Way Tie)
Danielle Freeman
Adlai E. Stevenson High School
“Birds of a Feather”

Peter Wootten
La Follette High School
“Lily”

First Place
Alyssa Froehling
Palatine High School
“L Parenthesis A”

Song Lyrics

Third Place
Tay Royer
Freedom High School
“My Thoughts Are Cannibals”

Second Place (2-Way Tie)
Madeline Kallenbach
Milwaukee High School of the Arts
“A Little Peace of Mind”

E. J. Kruser
Platteville High School
“Ocean Eyes”

First Place
Aidan White
Paperback Writers
“Sleep”

Tales of Terror and Mystery

Third Place
Daniel Mayen
Palatine High School
“Playing Doctor”

Second
Piper Howe
Portage High School
“9-9-2-6”

First Place
Marissa Robertson
Milwaukee High School of the Arts
“Curiosity Makes the Cut”

50.17.88.74
http://www.uww.edu/