First Year Experience

Class Information-Fall 2013 Semester

Class Information-Fall 2013 Semester

Learning CommunityCourseCatalog
Number
Days/TimesInstructor
Everybody's Business GENED 140 11:00-12:15 TR Peter Wagner
ITBE 141 9:30-10:45 TR John Smith Jr
INTRAUNV 104 9:55-10:45 W Eric Roche
Social Entrepreneurship GENED 140 11:00-12:15 TR Peter Wagner
ITBE 141 9:30-10:45 TR John Smith Jr
INTRAUNV 104 1:10-2:00 T Jerry Gosenpud
Conscious Capitalists GENED 140 12:30-1:45 TR Peter Wagner
ITBE 141 9:30-10:45 TR John Smith Jr.
INTRAUNV 104 Dennis Kopf
Venture Hawks COMM 110 2:15-3:30 TR Bill Lowell
ITBE 141 9:30-10:45 TR John Smith Jr
INTRAUNV 104 1:10-2:00 T Jeff Vanevenhoven
The Innovators GENED 140 12:30-1:45 TR Peter Wagner
ITBE 141 9:30-10:45 TR John Smith Jr.
ITRAUNV 104 8:50-9:40 W Roger Yin
Live&Learn Gened 120 9:55-10:45 MWF Molly Patterson
SPECED 205 9:30-10:45 TR Rowand Robinson
INTRAUNV 104 11:00-11:50 M Rowand Robinson
Together We Teach GENED 120 9:55-10:45 MWF Molly Patterson
SPECED 205 9:30-10:45 TR Lana Collet-Klingenberg
INTRAUNV 104 12:30-1:20 R Lana Collet-Klingenberg
Becoming a World Class Teacher Gened 130 12:30-1:45 TR Heather Niemeier
SPECED 205 9:30-10:45 TR Lana Collet-Klingenberg
Intraunv 104 11:00-11:50 W Jenni Petersen
Making the Grade Speced 205 9:30-10:45 TR Lana Collet-Klingenberg
Gened 130 11:00-12:15 TR Heather Niemeier
Intraunv 104
Honors Advantage GENED 130 8:50-9:40 MW Melissa Deller
ENGLISH 105 12:30-1:45 TR Anna Hajdik
INTRAUNV Melissa Deller
HeLaHawks MATH 41 12:05-12:55 MTWR Huckleberry Rahr
GEOGRAPHY 252 8:50-9:40 MWF Tom Jeffery
INTRAUNV 104 9:55-10:45 W Kara Meissen
Devlped 50 2:15-3:30 TR (if Pathway students)
Double Helix BIO 141 9:55-10:45 MWF, 2:15-5:15 M Brett Woods
CHEM 102 12:05-12:55 MTWR, 8:00-10:45 T TBD, Hosseini
MATH 141 12:05-12:55 MTWR Fe Evangelista
INTRAUNV 104 11:00-11:50 W George Clokey
Legal Eagles GENED 140 12:30-1:45 TR Jane Gottlick
POLISCI 240 11:00-12:15 TR Jolly Emery
INTRAUNV 104 8:50-9:40 W Susan Johnson
Hearts in Action GENED 130 12:30-1:45 TR Heather Niemeier
SOCWORK 102 11:00-12:15 TR Sarah Hessenauer
INTRAUNV 104 11:00-11:50 W Jim Winship, Sarah Hessenauer
Stars of Tommorow COMM 230 5:15-6:00 W Brian Lucas
Gened 110 12:30-1:45 TR Mike Flanagan
INTRAUNV 104 9:55-10:45 W Jim Mead
Beaux Art's Colony GENED 110 2:15-3:30 TR Mike Flanagan
INTRAUNV 104 11:00-11:50 M Mike Flanagan
King Chavez Scholars DEVLPED 50 3:45-5:00 TR Tiffany Tardy, Richard McGregory
History 125 12:30-1:45 TR James Levy
INTRAUNV 104 11:00-11:50 W Tiffany Tardy
Leaders in Action ENGLISH 105 9:30-10:45 TR Janine Tobeck
GENED 130 8:50-9:40 MW Melissa Deller
INTRAUNV 104 11:00-11:50 M Beth Bonuso
Double Coverage ENGLISH 090 11:00-12:15 TR Dana Prodoehl
ENGLISH 101 11:00-12:15 TR Tanya Kam
MATH 41 8:50-9:40 MTWR Brenda Volk
MATH 141 8:50-9:40 MTWR Teri Alder
DEVELEPD 050 11:00-12:15 MW Tara Schmidt
INTRAUNV 104 9:55-10:45 W Thomas Karthausser
More than a Major GENED 130 9:55-10:45 MWF Melissa Deller
144 11:00-11:50 W Ron Buchholz
Intraunv 104 12:05-12:55 W Jan Bilgen
Calculated Careers ENGLISH 101 12:30-1:45 TR Tanya Kam
GENED 130 11:00-12:15 TR Heather Niemeier
INTRAUNV 104 9:30-10:20 R Linda Amann
Sports and Wellness Gened 130 9:55-10:45 MWF Melissa Deller
PEGNRL 192 11:00-11:50 T Brian Gillogly
INTRAUNV 104 9:55-10:45 T Therese Kennedy
I-IV-V-I Gened 110 2:15-3:30 TR Mike Flanagan
INTRAUNV 104 8:50-9:40 R Mike Allsen
MAGD MAGD 150 3:20-4:35 W, 3:20-4:35 F Joshua Fishburn, Kannan Amr
Gened 110 12:30-1:45 Mike Flanagan
INTRAUNV 104 3:20-4:35 M Jeff Herriott
Location

First Year Experience Office
UC 245
University of Wisconsin-Whitewater
800 W. Main Street
Whitewater, WI 53190

Contact Us

Phone: (262) 472-3205
E-mail us!