Homecoming

Homecoming 2008 Results

Champion's Trophy

Student Organization Division
1. Latinos Unidos 1862.5
2. Black Student Union 1800
3. AMA 1475
Residence Hall Division
1. Clem/Bigelow 1825
2. Lee/Fricker 1775
3. Arey/Benson 1587.5
Greek Division
1. Pi Kappa Alpha 2272.5
2. Alpha Sigma 2177.5
3. Sigma Sigma Sigma 1452.5

Chancellor's Spirit Cup

Student Organization Division
1. Latinos Unidos
2. Black Student Union
3. AMA
Others Receiving Points:
International Student Association
Students for a Fair Wisconsin
Student Athlete Advisory Committee
Dance Company
African Students Assoc
Theta Alpha Phi
Southeast Asian Organization
National Student Speech LHA
Student Wisc Educ. Assoc.
SAM
Spirit Program
IMPACT
Student Foundation
Habitat for Humanity
Tau Phi Lambda
Army ROTC
Pagan Spirituality Student Org
Disability Adv. Aware Coalition
Finance Association
Student for Debi Towns
Zeta Phi Eta
College Democrats
CEO
Phi Beta Lambda
Royal Purple
Creative and Resourceful Educators
College Republicans
PSE
SAGE
AITP
Residence Hall Division
1. Arey/Benson
2. Clem/Bigelow
3. Lee/Fricker
Others Receiving Points:
Wellers/Knilans Complex
Wells West
Tutt/Fischer Complex
Wells East
Greek Division
1. Pi Kappa Alpha
2. Sigma Sigma Sigma
3. Alpha Sigma
Others Receiving Points:
Delta Zeta
Delta Chi
Alpha Phi Alpha
Phi Chi Epsilon
Alpha Kappa Alpha
Zeta Phi Beta

Senior Award Winners

Ashley Smith
William Thomas

Windows

Student Organization Division
1. BSU
2. ISA
3. LU
Residence Hall Division
1. Clem/Bigelow
2. Lee/Fricker
3. Arey/Benson
Greek Division
1. Alpha Sigma
2. Pi Kappa Alpha
3. Delta Zeta

Displays

Student Organization Division
1. LU
2. Phi Beta Lambda
3. Student WEA
Residence Hall Division
1. Clem/Bigelow
2. Wellers/Knilans
3. Lee/Fricker
Greek Division
1. Pi Kappa Alpha
2. Alpha Sigma
3. Delta Zeta

Variety Show

Lip Sync/Dance
Student Organization Division
1. ISA
2. NSSLHA
3. AMA
Residence Hall Division
1. Clem/Bigelow
Greek Division
1. Alpha Sigma
2. Delta Zeta
3. Sigma Sigma Sigma
 
Novelty/Skit
Student Organization Division
1. BSU
2. Latinos Unidos
Residence Hall Division
1. Wellers/Knilans
2. Wells West
3. Lee/Fricker
Greek Division
1. Pi Kappa Alpha
 
Music
Student Organization Division
1. SAAC
2. Tau Phi Lambda
Residence Hall Division
1. Tutt/Fischer
 
Best in Variety Show
Wellers/Knilans

Videomercials

Student Organization Division
1. BSU
2. ISA
3. LU
Residence Hall Division
1. Clem/Bigelow
2. Lee/Fricker
3. Arey/Benson
Greek Division
1. Pi Kappa Alpha
2. Alpha Sigma
3. Delta Zeta

Games

Tug of War
Female
1. Tri Sigma
2. Alpha Sigma
3. Delta Zeta
Male
1. Delta Chi
2. Phi Chi
3. PIKE / ROTC
Co Ed
1. Zeta Phi Eta
2. Spirit
3. L/F / SAAC
 
Mystery
Student Organization Division
1. Zeta Phi Eta
2. SAAC
3. ISA
Residence Hall Division
1. Wells West
2. Clem/Bigelow
3. Lee/Fricker
Greek Division
1. Delta Zeta
2. Phi Chi
3. PIKE
 
Pyramid
Student Organization Division
1. ROTC
2. SAO
3. AMA
Residence Hall Division
1. Arey/Benson
2. Clem/Bigelow
3. Wells East
Greek Division
1. PIKE
2. Delta Chi
3. Alpha Sigma

Trivia

Student Organization Division
1. LU
2. Tau Phi Lambda
3. AMA
Residence Hall Division
1. Arey/Benson
2. Lee/Fricker
3. Tutt/Fischer/Goodhue
Greek Division
1. Alpha Sigma
2. Tri-Sigma
3. Pi Kappa Alpha

Yell Like Hell

First
Latinos Unidos
Wells West
Alpha Sigma Sorority
Second
AMA
Lee/Fricker Complex
Pi Kappa Alpha Fraternity
Third
Student Wisc Educ. Assoc.
Wellers/Knilans Complex
Sigma Sigma Sigma

Parade

Marching Unit
First
BSU
Arey/Benson
Alpha Phi Alpha
Second
LU
Clem/Bigelow
Pi Kappa Alpha
Third
Army ROTC
Lee/Fricker
Alpha Sigma
 
Float
First
Latinos Unidos
Clem/Bigelow Complex
Pi Kappa Alpha Fraternity
Second
Black Student Union
Lee/Fricker Complex
Alpha Sigma
Third
AMA
Wells East
Sigma Sigma Sigma
 
50th Year Reunion Favorite
Pi Kappa Alpha