Academic Support

Campus Tutorial Services, Mary Poppe Chrisman Success Center

Satellite Centers

Helpful Links

In-Class Tutorial Support

In-Class Tutorial Support places learning assistants directly in the classroom to compliment the instructor and provide students an additional level of support. However, please understand that tutors, including S.I. leaders, are student workers, not teaching assistants, and cannot be responsible for classroom management and instruction, as that lies with the instructional staff. Nor can they provide collegiate coverage for instructor absence.

In-Class Tutorial Support or Writing Cyber-Tutoring Support

COURSE/INSTRUCTOR

CLASS DAY & TIMELEARNING ASSISTANTS
Accoutning 244 (Poupitch) T/R: 8-9:15am Tyler Obradovich
Accounting 244 (Doering) T/R: 11-12:15pm Andrew Hirsch
Accounting 244 (Pendergast) T/R: 11-12:15pm & T/R: 3:30-4:45pm Anthony Pipitone
Accounting 249 (Malmberg) T/R: 12:30-1:45pm Patrick Malmberg
Accounting 249 (Ross) M/W: 8-9:15am & M/W: 3:30-4:45pm Dominick Curtiss
Biology 120 (Clokey) M/W/F: 8-8:50am & M/W: 2-3:15pm Leah Nehila
Biology 141 (Kriska) T/R: 9:30-10:45am & 3:30-4:45pm Chantelle Wernecke
Chemistry 251 (Grutsch) M/W/F: 9-9:50am  Alyssa Fernandez
Chemistry 252 (Anderson) M/W/F: 9-9:50am Alyssa Fernandez
DevEd 60 (Demet) all courses Erika Marion, Vanessa Collins, & Kiana Durham
Economics 201 (Marks) T/R: 3:30-4:45pm & 5-6:15pm  Luke Eiden
Economics 202 (Ersal) M/W: 9:30-10:45am  Taylor Griffith
Economics 245 (Tao) M/W: 12:30-1pm Brett Schellinger
Psych 215 (Zhang) T/R: 12:30-1:45pm Jennah Curtin
Psych 215 (Waraczynski) M/W: 5-6:15pm Ryan Powers
Psych 301 (Waraczynski) M/W: 3:30-4:45pm Ryan Honeck
Spanish 141 (White) M/T/W/R: 2-2:50pm  Gustav Baltes
Math 41 (Reilly) W/R: 8-8:50am, M/W: 9-9:50am, & M/T/W/R: 11-11:50am Emma Salo and Samantha Lynn
Math 41 (Grady) M/W/T/R: 1-1:50pm & M/W: 12-12:50pm Taylor Beaver
Math 139 (Bruns) T/R: 11-12:15pm & M/W: 3:30-4:45pm Nicole Mutchler
Math 139 (Rahr) M/W: 11-12:15pm Molly Robbins
Math 141 (Lampe) M/T/W/R: 9-9:50am, 12-12:50pm, & 1-1:50pm Alison Burlage & Taylor Scot
Math 141 (Felcyn) M/T/W/R: 3-3:50pm & 4-4:50pm Brittany Passini & Breana Feely
Math 141 (Conte) M/T/W/R: 8-8:50am, 10-10:50am, & 11-11:50am Victoria Peters
Math 141 (Rahr) M/T/W/R: 2-2:50pm Kathryn Edwards, Breana Feely, & Sarah Tiffany
Math 141 (Chen) T/R: 12-12:50pm Breana Feely
Math 141 (Samaranayake) M/T/W/R: 8-8:50am & 1-1:50pm Brittany Passini
Math 143 (Rahr) T/R: 11-12:15pm Regan McCauley
Math 143 (Ghosh) M/W: 12:30-1:45pm  Bailee Liebe
Math 143 (Pandiyan) M/W: 12:30-1:45pm   Alexander Veit
Math 148 (Strait) M/W: 12:30-1:45pm, T/R: 11-12:15pm & 12:30-1:45pm Brooke Malcook
Math 149 (Strait) M/W: 8-9:15am & 9:30-10:45am Anabel Voung
Math 152 (Chaphalkar) M/T/W/R/F: 9-9:50am Lauren Janczak & Erik Schmelling
Math 152 (Harlan) M/T/W/R/F: 10-10:50am Lauren Janczak
Math 152 (Letellier) M/T/W/R/: 1-1:50pm Erik Schmelling
Math 152 (Pandiyan) M/W: 3:30-4:20pm & T/R: 3:30-4:45pm Erik Schmelling
Math 152 (Stamm) M/W: 2-2:50pm Tiffany Timpel
Math 253 (Samaranayake) M/T/W/R: 9-9:50am Regan McCauley
Math 254 (Chen) M/W: 3:30-4:20pm & T/R: 3:30-4:45pm Nicholas Schneider