Academic Support

Campus Tutorial Services, Mary Poppe Chrisman Success Center

Satellite Centers

Helpful Links

Supplemental Instruction Sessions - Fall 2018

What do you need to do?

    • Before coming to the session, do all of the required reading.

  • Bring all your books, notes, assignments, and course materials.
  • Be ready to work in a group that values interactive, collaborative learning.

 

DAY
S.I. LEARNING ASSISTANTSCLASS & INSTRUCTORSESSION TIMELOCATION
Tues Luke Eiden Accounting 244 - Ross 8-9PM SC 3009
Wed Hayden Wage Accounting 244 - Poupitch 6-7PM SC 3009
Tues Andrew Hirsch Accounting 244 - Doering 8-9PM SC 3008A
Tues Erik Danner Accounting 244 - Pendergast 6-7PM SC 3009
TBD Morgan Stebbins Accounting 244 - Yu TBD TBD
Tues John McDonald Accounting 244 - Meyers 5-6PM SC 3009
TBD John McDonald Accounting 249 - Meyers TBD TBD
Mon Leah Nehila Biology 120 - Clokey 7-8PM SC 3009
Wed Leah Nehila Biology 120 - Clokey 5-6PM SC 3009
Wed Chantelle Wernecke Biology 141 - Kriska 6-7PM SC 3008A
Mon Baily Hornstein Biology 142 - Kapfer 7-8PM SC 1008A
Thurs Wynn Biology 251 - Crossgrove 4-5PM SC 3009
Thurs Ashlin Meyer Biology 253 - Pelzel 6-7PM SC 3008A
Tues Elyssah Cook Chemistry 100 - Bonjour 6-7PM SC 3008B
Mon Anna Fry Chemistry 102 - Girard 8-9PM SC 1009
Wed Alex Kloepping Chemistry 102 - Naber 5-6PM SC 1009
TBD Matthew Schulgit Chemistry 104 - Traore TBD TBD
Wed Megan Prien Chemistry 251 - Anderson 5-6PM SC 1008A
Thurs Wynn Chemistry 352 - Ejnik 6-7PM SC 3009
TBD Pontian Adogamhe Chemistry 454 - Veldkamp TBD TBD
Wed Hannah Kalk & Michaela Bergland DevEd 50 - Schmidt 7-8PM SC 1008A/B
Tues Shannon Dufek DevEd 50 - Schmidt 7-8PM SC 3008A
Thurs Brett Schellinger Economics 245 - Tao 7-8PM SC 1008B
Tues Elisabeth Zhe IEI 63 - Kokan 3:30-4:30PM TBD
Thurs Elisabeth Zhe IEI 73 - Deering 3:30-4:30PM TBD
Tues Emily Martinsen GenEd 120 - Kreitlow 4-5PM SC 1008A
Wed Katie Vogt GenEd 120 - Paddock 5-6PM SC 3008A
Wed Riley Johnson GenEd 120 - Coons 4-5PM SC 3008A
Wed Aaron Bonogofsky History 124 - Nath 4-5PM SC 1008B
Thurs Morgan Zdroik History 154 - Coons 4-5PM SC 3008A
Mon Alex Stalowski History 155 - Brown 5-6PM SC 3008A
Tues Alex Stalowski History 155 - Brown 4-5PM SC 3008A
Tues Alexander Tyler Psych 215 - Zhang 5-6PM  SC 3008B
Wed Ryan Powers Psych 215 - Waraczynski 5-6PM SC 1008B
Thurs Victoria Hammill SocWork 311 - Anderson 5-6PM SC 1008A
Wed Kiah Arens Spanish 141 - Huempfner 6-7PM SC 1008B
Tues Graeme Langley Spanish 142 - De Gregorio 5-6PM SC 1008A
Wed Gustav Baltes Spanish 252 - White 6-7PM SC 1008A
Tu/W Samantha Lynn Math 41 - Reilly 7-8PM SC 3008B
Tu/W Taylor Scot Math 41 - Strait 7-8PM SC 3012
Tu/W Alexis Kyano & Annalee Sorenson Math 41 - Grady 7-8PM SC 1009
Tues Meg Cohrs Math 41 - Volk 8-9PM SC 1008A
Tu/W Taylor Beaver & Zachary Ashauer Math 41 - Toboyek 7-8PM SC 3009
Tues Derek Ramsey Math 139 - Bruns 6-7PM SC 1008A
Wed Molly Robbins Math 139 - Alder 8-9PM SC 1008A
Tues Breana Feely Math 141 - Felcyn 6-7PM SC 1008B
Wed Lukas Kell & Brittany Passini Math 141 - Rahr 8-9PM SC 1008B
Mon Bailee Liebe Math 143 - Ghosh 6-7PM SC 1008B
Mon Brooke Malcook Math 148 - Strait 5-6PM SC 1008A
Tues Tiffany Timpel Math 149 - Szabo 5-6PM SC 3008A
Wed Joseph Liberman Math 149 - Alder 6-7PM SC 3008B
Mon Victoria Peters Math 150 - Chaphalkar 7-8PM SC 1008B
TBD Jazaray McAlister Math 152 - Letellier TBD TBD
TBD Victoria Peters Math 152 - Lampe TBD TBD
TBD Thomas Voumard Math 253 - Hough TBD TBD
Mon Alex Veit Math 254 - Hough 6-7PM SC 3008A

NOTE: These sessions are reserved only for those students enrolled in these professor's classes.