Academic Support

Campus Tutorial Services, Mary Poppe Chrisman Success Center

Helpful Links

In-Class Tutorial Support

In-Class Tutorial Support places learning assistants directly in the classroom to compliment the instructor and provide students an additional level of support. However, please understand that tutors, including S.I. leaders, are student workers, not teaching assistants, and cannot be responsible for classroom management and instruction, as that lies with the instructional staff. Nor can they provide collegiate coverage for instructor absence.

In-Class Tutorial Support or Writing Cyber-Tutoring Support

COURSE/INSTRUCTOR

CLASS DAY & TIMELEARNING ASSISTANTS
Accounting 244 (Poupitch)

TR: 9:30-10:45am                      TR: 11-12:15pm

Amber Wolfe
Accounting 244 (Doering) TR: 12:30-1:45pm Marta Burwell
Accounting 244 (Meyers) TR: 9:30-10:45am & TR:2-3:15pm Alysha Ulrich
Accounting 244 (Pendergast) T: 2-3:15pm Amber Wolfe
Accounting 249 (MacDonald)  M/W: 11-12:15pm Moriah Lakeman
Accounting 261 (Xiang) M/W: 11-12:15pm
Josh Czerwinsk
Accounting 261 (MacDonald) TR: 9:30-10:45am Josh Czerwinski
Accounting 261 (Pendergast) TR: 3:30-4:45pm Josh Czerwinski
Accounting 343 (Poupitch) TR: 2-3:15pm & TR: 3:30-4:45pm Sarah Fuerstenberg
Biology 120 (Clokey) M/W: 2-3:15pm                   M/W/F: 8-8:50am Katlynn Benitez
Biology 120 (O'Neil) M/W/F: 11-11:50am Emily Clifford
Biology 141 (Kriska) M/W: 2-3:15pm Katelyn Lofgren
Biology 142 (Katovich) TR: 3:30-4:45pm  Emily Clifford
Biology 214 (Clokey)                       TR:8-9:15am & 9:30-10:45am Katelyn Lofgren
Chem 102 (Girard) MTWR: 11-11:50am Anna Fry
DevEd 50 (Demet) MW: 9:30-10:45am TR:11-12:15pm TR:2-3:15pm Vanessa Collins
DevEd 50 (Demet) MW: 11-12:15pm TR: 9:30-10:45am TR: 2-3:15pm Mikayla Sawejka
DevEd 50 (Demet) MW: 2-3:15pm & TR: 11-12:15pm Kiana Durham
Econ 201 (Marks) TR: 3:30-4:45pm & 5-6:15pm Luke Eiden
Econ 202 (Ersal) MW: 11-12:15pm Taylor Griffith
English 100 (Witonsky)
TR: 9:30-10:45am W:9-9:50am TR: 11-12:15pm & 10-10:50am TR:2-3:15pm W:11-11:50am
Brianna Eland
English 101 (Mcguigan) MWF: 8-8:50am & MWF: 9-9:50am & F: 10-10:50am Elizabeth Zhe
IEI 75 (Kokan) TR: 2-3:15pm Payton DeLuga
Gened 130 (Niemeier) MW: 9:30-10:45am Jennifer Nowak
German 141 (Boldt) MW: 12:30-1:45pm F: 12-12:50pm Anthony Pipitone
History 154 (Thibodeaux) MW: 11-12:15pm Cole Pinno
SocWork 311 M: 5-7:30pm Brittany Redden
SocWork 311 F: 11-1:30pm Sarah Malek
Spanish 141 (Huempfner) MTWR: 9-9:50am & 10-10:50am Merari Morales
Spanish 252 (White) MTWR: 2-2:50pm Gustav Baltes
Math 41 (Toboyek) TR: 8-8:50am & MW: 11-11:50am MTWR: 1-1:50pm  Taylor Beaver
Math 41 (Toboyek) MW: 8-8:50am & 10-10:50am TR: 11-11:50am Samantha Lynn
Math 41 (Reilly) TR: 9-9:50am & MTWR: 12-12:50pm & 1-1:50pm Emma Salo
Math 41 (Grady) MTWR: 10-10:50am, 1-1:50pm, 2-2:50pm & MTR:4-4:50pm Alexis Kyano
Math 41 (Strait) MTWR: 11-11:50am Taylor Scot
Math 139 (Rahr) TR: 12:30-1:45pm Regan McCauley & Nikki Bourland
Math 141 (Rahr) MW: 9-9:50am, 11-11:50am & 2-2:50pm Promise Triplett
Math 141 (Rahr) MW: 9-9:50am & R: 2-2:50pm Benjamin Witkowski
Math 141 (Rahr) R: 11-11:50am Kathryn Edwards
Math 141 (Rahr) T: 11-11:50am & 2-2:50pm Sarah Tiffany
Math 141 (Harlan) MTWR: 1-1:50pm Lauren Janczak
Math 141 (Stamm) MTWR: 1-1:50pm Molly Robbins
Math 148 (Strait) MW: 8-9:15am, 5-6:15pm & W: 2-3:15pm Anabel Voung
Math 149 (Chaphalkar) MW: 12:30-1:45pm & 2-3:15pm Alyssa Brush
Math 152 (Letellier) MW: 3-3:50pm & 4-4:50pm Erik Schmelling