Faculty Senate Committees

There are many committees within the Faculty Senate, and many ways for faculty members to get involved in the campus community. Most committees involve serving a term of two or three years.

Standing Committees

Ad Hoc Committees

Faculty Committees



Academic Plan Committee
Edward Frederick (A&C/Library) 2019
Amy Verbos (B&E) 2019
Anne Stinson (EDU) 2018
Elena Levy-Navarro (L&S) 2018
Jo Burkholder (Faculty Senate Chair Designee) 2018
Back to Top

 

Faculty Personnel Rules Committee
Gautam Wadhwa (A&C) 2019
Brandi Niemeier (EDU) 2019
David Simmons (L&S) 2020
Barbara Beaver (At-large, 50% non-teaching load) 2018
Manuel Osser (At-large) 2019
Joshua Knapp (At-large) 2020
Louise Tourigny (B&E) 2018
Back to Top

 

General Education Review Committee
Rachel Wood (A&C/Library) 2020
Jeffrey Heinrich (B&E) 2018
Lucy Heimer (EDU) 2018
Barbara Bren (Library) 2019
John Frye (L&S ) 2019
? (Communications) - Elected by Dept.

?

? (Language and Literatures) - Elected by Dept.

?

? (Mathematics) - Elected by Dept.

?

? (Computer Science) - Elected By Dept.

?

Tammy French

(Communication 110 Coordinator
Development and Proficiency Mathematics Coordinator
Freshman English Coordinator)

?

Jessica Menke

(L&S Natural Sciences rep.
Diversity Committee
GENED 110 Coordinator
GENED 120 Coordinator
GENED 130 Coordinator
GENED 140 Coordinator
GENED 390 Coordinator)

?
Jen Regan

(PEGNRL 192 Coordinator)

?
Liz Hachten

(General Education Coordinator)

?
Joan Cook

(Academic Assessment Director)

?
Pam Tanner

(Academic Advising & Exploration Center Director)

?
Beth John

(Director of First Year Programs)

?
Trelana Daniel

(Administrator from Student Affairs)

?
Back to Top

 

Academic Development Committee
Amal Ibrahim (A&C/Library) 2020
Vacant (A&C/Library alt) 2020
Yuan Yuan (B&E) 2020
Soroush Aslani (B&E alt) 2020
Jason Shurley (EDU) 2019
Lama Bergstrand Othman (EDU alt) 2019
Leon Arriola (L&S) 2019
Kristen Trader (L&S alt) 2019
Diana Shull (Lib) 2019
Barbara Bren (Lib alt) 2019
Jennifer Thibodeaux (At-large) 2020
Brandi Niemeier (At-large) 2019
Beth Lueck (At-large alt) 2020
Asmahan Sallah (At-large alt) 2019
Back to Top

 

Admissions and Academic Standards Committee
Mike Dugan (A&C/Library) 2019
Glenn Hayes (A&C master advisor, university or college) 2020
Matthew Sintchak (A&C/Library alt) 2019
Hephzibah Kumpaty (L&S) 2019
John Fyre (L&S master advisor, university or college) 2019
Khyam Paneru (L&S alt) 2019
Karla Saeger (EDU) 2020
Vacant (EDU master advisor, university or college) 2020
Michael Hammer (EDU alt) 2020
Cathy Xue (B&E) 2020
Nick Guo (B&E master advisor, university or college) 2020
Ran (Nancy) Tao (B&E alt) 2020
Back to Top

 

Assessment Committee
Amal Ibrahim (A&C/Library) 2019
Kwangseog Ahn (B&E) 2019
Katy Casey (EDU) 2020
Pending (L&S) 2020
Ed Frederick (Chair) (Comm) - Electd by Dept. 2016
Marc Zunac (L&L) - Electd by Dept. 2016
Fe Evangelista (Math) - Electd by Dept. 2016
Back to Top

 

Audit and Review Committee
Jiazhen Zhou (At-large) 2020
Nick Guo (At-large) 2019
Pending (At-large) 2021
Ahmad Yamin (B&E) 2021
Louise Tourigny (B&E) 2019
Pascal Letourneau (B&E) 2020
Sarah Hessenauer (L&S) 2021
Hephzibah Kumpaty (L&S) 2019
Yeongmin Kim (L&S) 2020
Pending (A&C/Library) 2021
S.A. Welch (A&C/Library) 2020
Eric Appleton (A&C/Library) 2019
Pending (COEPS) 2020
James Collins (COEPS) 2020
Katy Casey (COEPS) 2019
Back to Top

 

Campus Landscape & Planning Committee
Tia Schultz (EDU) 2019
Beth Lueck (L&S) 2019
James Hartwick (Faculty Senate) 2019
Jonah Ralston (Faculty Senate) 2018
Barbara Grubel (A&C/Library) 2020
Aditya Simha (B&E) 2020
Patricia Fragola  (Lib) 2018
Steve Bertagnolli (Administrative Affairs) 2017
Vacant Classified Employee 2017
Back to Top

 

Diversity Committee
Amal Ibrahim (A&C) 2019
Rashiqa Kamal (B&E) 2019
Chandra Waring (Hum & Soc Sci) 2016
Ozalle Toms (EDU) 2020
Hala Ghomeim (L&S) 2020
Anthony Gulig (Hum & Soc Sci) 2016
James Castrillo (Lib) 2018
Back to Top

 

Elections Committee
Cristina Ballatori (A&C/Library) 2019
Arjan Premti (B&E) 2019
Lindsey Greviskes (EDU) 2020
Hala Ghoneim (L&S) 2019
Meifang Xiang (At-large, min. 50% non-teaching load) 2018
Back to Top

 

Faculty Appeals, Grievances, and Disciplinary Hearing Committee
Leon Arriola (At-large)
D'Arcy Becker (At-large)
Vacant (At-large)
Denton Marks (At-large)  
Abdelkrim Boukahil (At-large)  
Jo Ann Oravec (At-large)
Kathy Brady (At-large)
Richard Cummings (At-large)
Richard Mason (At-large)  
Erin Celello (At-large)  
Rashiqa Kamal (At-large)  
John Ejnik (At-large)  
Hephzibah Kumpaty (At-large)
Zaifeng Fan (At-large)
Alvaro Taveira (At-large)
Howard Ross (At-large)
Hala Ghoneim (At-large)
Sarah Hessenauer (At-large)  
Elizabeth Olson (At-large)  
Kate Ksobiech (At-Large)
Benjamin Whitcomb (A&C/Library)
Matthew Sintchak (A&C/Library)
Max White (A&C/Library)  
Glenn Hayes (A&D/Library)
Manohar Madan (B&E)
Roger Yin (B&E)
Louise Tourigny (B&E)
Onochie Fan-Osuala (B&E)  
Nomsa Gwalla-Ogisi (EDU)
Edric Johnson (EDU)  
Anne Stinson (EDU)
Ozalle Toms (EDU)
Mark Lencho (L&S)
Baocheng Han (L&S)
Tony Gulig (L&S)  
John McGuigan (L&S)  
Back to Top

 

Faculty Budget Committee
Susan Messer (A&C/Library) 2019
Alicia DeGregorio (L&S) 2019
Jo Burkholder (At-large) 2020
Vacant (EDU) 2020
Zachary Oster (At-large) 2019
Cathy Xue (B&E) 2020
Back to Top

 

Faculty Salary Committee
Tony Gulig (At-Large) 2019
Susan Messer (Prof) 2019
Nick Guo (Assoc) 2020
May Vang (Asst/Inst) 2020
Rachel Chaphalkar (At-Large) 2020
Back to Top

 

Honors Council
Elizabeth Kim Office of Provost and Vice Chancellor Continuing
S-A Welch (A&C/Library) 2019
Leon Arriola (L&S) 2019
Benjamin Whitcomb (At-Large) 2019
Kimberly Nath (At-Large) 2020
Nick Guo (B&E) 2020
Yao Fu (EDU) 2020
Back to Top

 

Intercollegiate Athletics Committee
Brian O'Neill (At-large, male) 2020
Anne Stinson (At-large, female) 2019
John Chenoweth

(Faculty Athletics Representative, male)

Indefinite
Susan Johnson (Faculty Athletics Representative, female) Indefinite
Curt Weber (Academic Staff, male) 2019
Ellen Lattorrace (Academic Staff, female) 2019
Back to Top

 

Organization Committee
Kristen Lavelle (L&S) 2019
David Munro (B&E) 2020
Glenn Hayes (Chair) (A&C/Library) 2020
Pending (EDU) 2020
Back to Top

 

Textbook Rental Committee
Nomsa Gwalla-Ogisi (EDU) 2019
Eric Loepp (L&S) 2019
Pending (A&C/Library) 2020
Yuan Yuan (B&E) 2020
Back to Top

 

University Library Services Committee
Amy Stevens (EDU) 2019
Stanislav Vysotsky (L&S) 2019
Anne Stinson (Grad Faculty) 2020
Vacant (A&C/Library) 2020
Eylem Ersal (B&E) 2020
Back to Top

 

University Standards Committee
Glenn Hayes (A&C/Library) 2019
Yuhan (Cathy) Xue (B&E) 2019
Lucy Heimer (EDU) 2019
Elizabeth Olson (L&S) 2019
Vacant (A&C/Library) 2021
Onochie Fan-Osuala (B&E) 2021
Liesl Gapinski (EDU) 2021
Hephzibah Kumpaty (L&S) 2021
Back to Top

Questions? Comments?

For comments or questions please e-mail facsenate@uww.edu.

Faculty Senate Chair

Jonathan Ivry
(262) 472-5061