LEARN Center
placeholder header

Outstanding Teaching Award Winners by College

Each of the four colleges also honor excellence in teaching. Annually, the College of Arts and Communication Excellence in Teaching Award is given to a tenure or tenure-track faculty member, the College of Business and Economics bestows the Leon Hermsen Teaching Award, the College of Education is Excellence in Teaching Award is awarded to a tenure or tenure-track faculty member, and the College of Letters and Sciences recognizes teaching excellence among its tenured faculty with the Saunders Award.

College of Arts & Communication
Excellence in Teaching Award

2017 - Bethann Moran-Handzilk, Art
2016 - Myung Hee Chung, Music
2015 - Sharri VanAlstine, Music
2014 - Renee Melton, Art
2012 - Teresa Faris, Art
2010 - Bob Gehrenbeck, Music
2009 - Sally Vogl-Bauer, Communication
2008 - Jane Ferencz, Music
2007 - Charles Grover, Theatre / Dance
2006 - Barbara Penington, Communication
2005 - Chris Henige, Art
2004 - Susan Wildermuth, Communication
2003 - Linda Threadgill, Art
2002 - James Butchart, Theatre/Dance
2001 - Christian Ellenwood, Music
2000 - Christian Ellenwood, Music
1999 - Ray Baus, Communication
1998 - Michael Allsen, Music
1997 - Marshall Anderson, Theater/Dance
1996 - George Ferencz, Music
1995 - John Stone, Communication
1994 - Susan Messer, Art

College of Business and Economics
Leon P. Hermsen Award

2017 - Yuhan(Cathy) Xue, Economics
2016 - Roger Yin, IT Supply Chain Management 
2015 - Denise Schulz, Management
2014 - Eylem Ersal, Economics
2013 - Yamin Ahmad, Economics
2012 - Bill Tatman, Accounting
2011 - Yamin Ahmad, Economics
2010 - Howard Olson, Finance & Business Law
2009 - Jeff Vanevenhoven, Management
2008 - Bill Tatman, Accounting
2007 - Carol Scovotti, Marketing
2006 - Linda Reid, Finance & Business Law
2005 - Bambi Statz, Internet Technology/Business Education
2004 - Curt Weber, Finance & Business Law
2003 - Ronald Crabb, Finance & Business Law
2002 - Mark Skidmore, Economics
2001 - Howard Olson, Finance & Business Law
2000 - Howard Olson, Finance & Business Law
1999 - James Molloy, Finance & Business Law
1998 - Ken Macur, Accounting
1997 - Robert Schramm, Bus Ed/Office Systems
1996 - John Thatcher, Finance & Business Law
1995 - Howard Olson, Finance & Business Law
1994 - Robert Gruber, Accounting
1993 - John Howat, Finance & Business Law
1992 - Ken Macur, Accounting
1991 - Michael Laird, Finance & Business Law
1990 - Roy Weatherwax, Accounting
1989 - Norbert Zelten, Accounting
1988 - Mellanie Herbert, Bus Ed/Office Systems
1987 - Michael Laird, Finance & Business Law
1986 - Mellanie Herbert, Bus Ed/Office Systems
1985 - James Fischer, Accounting
1984 - Leslie Martin, Marketing
1983 - Neil Dortch, Bus Ed/Office Systems
1982 - Leslie Martin, Marketing
1981 - Abdoullah Ghanty, Finance & Business Law
1980 - James Fischer, Accounting
1979 - Richard Farrell, Management
1978 - Don Sorenson, Finance & Business Law

College of Education
The McCellan Endowed Teacher of Distinction Award

2017 - Julie Minikel-Lacocque, Curriculum & Instruction
2016 - Dr. Rowand Robinson, Special Education 
2015 - Dr. Lucinda Heimer, Curriculum & Instruction
2014 - Dr. David Van Doren, Counselor Education
2012 - Lana Collet-Klingenberg, Special Education
2011 - Amy Stevens Griffith, Special Education

Excellence in Teaching Award

2010 - Nomsa Gwalla-Ogisi, Special Education
2009 - Andrea Maxworthy O'Brien, Curriculum & Instruction
2008 - Ann Riall, Special Education
2007 - Richard Lombard, Special Education
2006 - Harriet Rogers, C & I
2005 - Scott Bradley, Communicative Disorders
*2004 - Ellen Smith, Educational Foundations
*2004 - Robin Fox, C & I
2003 - Diana Rogers-Adkinson, Special Education
2002 - Ann Riall, Special Education
2001 - Robin Warden, Special Education
2000 - Maureen Griffin, Special Education
1999 - Brenda O'Beirne, Counselor Education
1998 - Brenda O'Beirne, Counselor Education
1997 - Debra Heiss, Special Education
1996 - Gregg Valde, Educational Foundations
1995 - Robin Warden, Special Education
1994 - Diane Ormsby, Special Education
*1993 - Maureen Griffin, Special Education and
*1993 - William Chandler, C & I
1992 - Merlon Manley, Educational Foundations
* denotes co-winners

College of Letters and Sciences
Excellence in Teaching Award

2017 - Rex Hanger, Geography, Geology, Enviromental Sciences
2016 - Kristen Curran, Biological Sciences
2015 - Susan Huss-Lederman, Languages and Literatures
2014 - Tamas Szabo, Mathematical and Computer Sciences
2013 - Jennifer Flad, Sociology, Anthropology, & Criminal Justice
2012 - No Award
2011 - Wade Dazey, Philosophy and Religious Studies
2010 - Barbara Beaver, Psychology
2009 - Leda Nath, Sociology, Anthropology & Criminal Justice
2008 - Marilyn Durham, Languages and Literatures
2007 - Greg Cook, Psychology
2006 - Rebecca Hogan, Languages and Literatures
2005 - Mark Lencho, Languages and Literatures
2004 - W. Lawrence Neuman, Sociology
2003 - Mohammad Ahmadi, Mathematical and Computer Sciences
2002 - James Larson , Psychology
*2001 - Lance Urven, Biological Sciences
*2001 - Ron Berger, Sociology
2000 - Joan Schwarz, Languages and Literatures
*1999 - Hadley Klug, Sociology and
*1999 - Geethamali Samaranayake, Mathematical and Computer Sciences
1998 - Charles Green, Sociology
1997 - Lanny Neider , Sociology
1996 - David Cartwright, Philosophy/Religious Studies
1995 - Patricia Searles, Sociology
1994 - Richard Yasko, History
1993 - Agate Nesaule, Languages and Literatures
1992 - Richard Jentoft, Communicative Disorders
* denotes co-winners

College of Letters and Sciences
David Saunders Award for Excellence in Teaching in the Humanities

2017 - Donald Jellerson
2016 - Sheila Turek, Languages & Literatures 
2015 - Anthony Gulig, History
2014 - Chris Calvert Minor, Philosophy
2013 - No Award
2012 - Alison Towsend, Languages & Literatures
2011 - No Award
2010 - No Award
2009 - No Award
2008 - No Award Given
2007 - Marjorie Rhine, Languages and Literatures
2006 - No Award Given
2005 - Susan Huss-Lederman, Languages and Literature
2004 - Seth Maisel, History
2003 - Michael Longrie, Languages and Literature
2002 - No Recipient Selected
2001 - George Savage, Languages & Literature
2000 - Richard Brooks, Philosophy and Religious Studies
1999 - Marilyn Durham, Languages & Literature
1998 - Benjamin Rhodes, History
1997 - Wade Dazey, Philosophy & Religious Studies
1996 - James Jaffe, History
1995 - Rebecca Hogan, Languages & Literature
1994 - James Leaver, Languages & Literature
1993 - Richard Yasko, History
1992 - Mary Pinkerton, Languages & Literature
1991 - Raymond Griffith, Languages & Literature
1990 - David Cartwright, Philosophy & Religious Studies
1989 - John Kozlowicz, Political Science
1988 - Agate Nesaule, Women's Studies
1987 - Robert Burrows, Languages & Literature