Faculty Senate

Faculty Appointees to University-Level Standing Administrative Committees

The faculty members who serve on Administrative Committees are listed, by year, below.

More information is available on the Administrative Committees page.


Standing Committees

Administrative Committee

Faculty Appointee(s)

Committee Chair

Meeting Schedule

Audit, Risk, Compliance, and Ethics Committee

None

 Meghan Williams

(Administrative Affairs- Quality Assurance Improvement Project Manager and Records Custodian)

Quarterly

Calendar Committee

None

Heather Chermak

(Registrar)

monthly as needed

Camps and Conferences Coordinating Committee

(Camps & Conferences Website)

None

John Fons

(Continuing Education)

?

Campus Safety Committee

?

Lance Fredrick

(Risk Management and Administrative Affairs)

inactive?

Chancellor's Committee for Disability Concerns

Uma Kedharnath, Shannon Stuart, James collins, Ekaterina Goodroad, Steve Sayhun

James Collins

Monthly on the 1st Friday

Chancellor's Committee on LGBTQ Issues

Crista Lebens

Stephanie Selvick

(LGBTQ Coordinator)

3rd Thursday of the month 9:30-10:30am

Chancellor's Committee on Veteran and Service-member Issues

Eric Loepp

Kris McMenamin

(Coordinator of Veteran and Military Services)

?

Commencement Committee

?

Heather Chermak

(Registrar)

?

Emergency Operations Committtee (EOC)

Todd Loushine

(Alt: Tracy Buchman)

Matt Keiderlen

(UWW Police)

 On Call

Essential Learning and Assessment Review Committee (ELARC)

Committee Website

Jessica Bonjour

SA Welch

Katy Casey

(Office of Academic Assessment)

second Friday of each month, 9-10:30am

Ethics Committee: Review of Outside Activities Reporting

Keith Zukas

Taryn Carothers

(Admin Affairs)

 Twice per semester

Graduate Audit and Review Committee

(Subset of Graduate Council)

SA Welch

?

?

Graduate Council

(Committee Website)

Current Roster

Alana Platt

(Graduate School Dean)

?

Institutional Animal Care & Use Committee

(Committee Website)

Anneke Lisberg

Carl Fox

(ORSP)

2pm on second Friday of each month

Institutional Review Board- Human Subjects Committee

(Committee Website)

Amy Klemm Verbos,

Carrie Marino,

Michael Hammer,

Maxwell Hsu,

Lourdes Martinex-Nieto,

Christine Neddenriep,

David Havas,

Susan Bresser

Margo Kleinfeld (Chair)

Supported by: Carl Fox (ORSP)

9:30am on third Monday of each month

International Education Committee (University-level)

Jonathan Burkham

John McGuigan

(Office of Global Experiences)

9am on fourth Friday of the each month

Involvio Steering Committee

Eric Loepp

Elena Pokot (ICIT)

monthly

Navigate Advisory Committee

Zach Oster

Matt Aschenbrenner (Enrollment & Retention)

monthly

Parking Committee

Ted Gimbel

Matt Kiederlen

(Chief of Police)

monthly

Sexual Assault Prevention Advisory Committee (SAPA)

Kate Ksobeich

Vicki Schreiber

(Title IX Coordinator, HR)

First Friday of the month 1-2pm

Social Studies Council

James Hartwick

James Hartwick

(Curriculum & Instruction)

?

Strategic Planning & Budget Committee

Faculty Senate Chair (Tracy Hawkins)

Faculty Senate Representative - CoAC  (Bob Gehrenbeck)

Faculty Senate Representative – CoBE (Rimi Zakaria)

Faculty Senate Representative -  CoEPS (Wade Tillet)

Faculty Senate Representative -  CoIS (Ken Brosky)

Faculty Senate Representative -  CoLS (Kim Nath)

Faculty Senate Representative -   Budget Committee (Mohammed Jafarinejad)

John Chenoweth

(Provost)

and  Taryn Caruthers

(VC of Admin Affairs)

quarterly,

day/time varies

Sustainability Council

Anna Land

Wes Enterline

?

Title IX Advisory Committee

vacant

Vicki Schreiber

(Title IX Coordinator, HR)

3rd Friday of the month

University Center Advisory Board

John Ejnik

Angela Meldonian (UC Executive Director)

twice per semester, Fridays 10-11:30am

Undergraduate Research Advisory Committee

(Committee Website)

4 from each college, see committee webpage

Jalal Nawash

(Director of Undergraduate Research Program)

?

University Technology Committee

(Committee Website)

Kris Curran

Elena Pokot

(ICIT)

monthly,

day/date varies

Women's Issues Committee

(Committee Website)

Andrea Romero & Anna Lindell

Andrea Romero & Anna Lindell

(elected by committee)

3:30pm on 1st Thurs of each month

Foundation Board

Lourdes Martinez-Nieto

?

?

Temporary/Project Committees

Administrative Committee

Faculty Appointee(s)

Committee Chair

Meeting Schedule

2022-2025 Strategic Enrollment Planning Committee

Lynn Gilbertson & Jonah Ralston

 Matt Aschenbrender

 Every other Friday at 8am

Vice Chancellor for Administrative Affiars Search Committee

Zach Oster

John Chenoweth

As needed

Marketing Alignment Task Force

Nathan McGovern

 Lynsey Schwabrow and Jeff Angileri

?

IT Task Force

Rimi Zakari

Robin Fox

?

COVID Communications Committee

Eric Loepp

Jeff Angileri

?

Dean of Integrated Studies Search Committee

Ana Caballero Mengibar

John Chenoweth

As needed

Employee Tuition Reimbursement Program Working Group

Brian O'Neill

??

??

Please send updates and corrections to Tracy Hawkins.

 

page revised 2021-08-27

Standing Committees

Administrative Committee Faculty Appointee(s) Committee Chair Meeting Schedule
Affirmative Action/Equal Opportunity/Diversity Committee ? ? ?
Audit, Risk, Compliance, and Ethics Committee ?

?

?
Calendar Committee none

Heather Chermak

(Registrar)

monthly as needed
Camps and Conferences Coordinating Committee

(Camps & Conferences Website)
none

Jon Fons

(Continuing Education)

?
Campus Safety Committee ?

Lance Fredrick

(Risk Mangement)

inactive?
Chancellor's Committee on Disability Concerns ? ? ?
Chancellor's Committee on LGBT* Issues ?

Stephanie Selvick

(LGBT* Coordinator)

?
Chancellor's Regional Literary Award Selection Committee ? ? ?
City of Whitewater Liaison Committee ? ? ?
Commencement Committee ? ? ?
Competition Review Committee ? ? ?
Emergency Operations Committtee (EOC) Todd Loushine
(Alt: Tracy Buchman)

Matt Keiderlen

(UWW Police)

?
Enrollment Strategy and Evaluation Committee (ESEC) David Simmons

Matt Aschenbrenner

(Enrollment & Retention)

monthly,
day/date varies

Essential Learning and Assessment Review Committee (ELARC)

Committee Website

Jessica Bonjour

Katy Casey

(Office of Academic Assessment)

second Friday of each month, 9-10:30am
Fee Remission Committee ? ? ?
Graduate Audit and Review Committee

(Subset of Graduate Council)
SA Welch ? ?
Graduate Council

(Committee Website)
Balaji Sankaranarayanan

Joan Littlefield Cook

(Provost's Office)

?
Innovation Team ?

Janelle Crowley

(Administrative Affairs)

?
Institutional Animal Care & Use Committee

(Committee Website)
Anneke Lisberg

Carl Fox

(ORSP)

2pm on second Friday of each month
Institutional Review Board- Human Subjects Committee

(Committee Website)

Amy Klemm Verbos,

Carrie Marino,

Michael Hammer,

Maxwell Hsu,

Lourdes Martinex-Nieto,

Christine Neddenriep,

David Havas,

Susan Bresser

Margo Kleinfeld (Chair)

Supported by: Carl Fox (ORSP)

9:30am on third Monday of each month
International Education Committee (University-level) Jonathan Burkham

John McGuigan

(Office of Global Experiences)

9am on fourth Friday of the each month
James R. Connor University Center Board Angela Meldonian ? ?
Parking Committee

Ted Gimbel

Matt Kiederlen

(Chief of Police)

monthly
Sexual Assault Prevention Advisory Committee Kate Ksobeich ? ?
Social Studies Council James Hartwick

James Hartwick

(Curriculum & Instruction)

?
Strategic Planning & Budget Committee
Senate Chair- Tracy Hawkins
L&S- Eric Loepp
COBE- Mohammed Jafarinejad
COEPS- vacant
A&C- Nick Hwang
IS- Ken Brosky

John Chenoweth

(Provost)

and  Taryn Caruthers

(VC of Admin Affairs)

quarterly,
day/time varies
Student Technology Fee Advisory Committee ?

Carl Fox

(ORSP)

?
Undergraduate Research Advisory Committee

(Committee Website)
4 from each college, see committee webpage

Jalal Nawash

(Director of Undergraduate Research Program)

?
University Facility Use Advisory Committee ? ? ?
University Technology Committee

(Committee Website)
Kris Curran

Elena Pokot

(ICIT)

monthly,
day/date varies
Women's Issues Committee

(Committee Website)
Andrea Romero & Anna Lindell

Andrea Romero & Anna Lindell

(elected by committee)

3:30pm on 1st Thurs of each month
Foundation Board Lourdes Martinez-Nieto

?

?

Temporary/Project Committees

Administrative Committee Faculty Appointee(s) Committee Chair Meeting Schedule

University Services Array Review Committee (USARC)

Bruce Cohen

Elizabeth Watson & Karen Collins

(elected by committee)

varies

Program Optimization Guidance Group (POGG)

Tracy Hawkins

Joan Littlefield Cook

varies (Fall 2020)

Budget Operations Committee (BOC)

Tracy Hawkins & Carol Brunt

John Chenoweth

Mondays and Thursdays at 8am